Frýdlantsko dnes a za 15 let

01.03.2023

16. února 2023 proběhla v kině ve Frýdlantu prezentace dvou zajímavých studií, které se Frýdlantska a jeho obyvatel velmi dotýkají: demografická studie s výhledem na dalších 15 let a studie, která porovnávala úspěšnost ve vzdělávání v souvislosti se sociálními podmínkami obyvatel. Pokud jste neměli čas za námi do kina dorazit, najdete prezentace, videozáznam i kompletní studie na našich webech.

Demografická studie Petra Fuska ve spolupráci s Tomášem Soukupem mapuje předpokládaný vývoj počtu obyvatel Frýdlantska do roku 2037. Soustředí se hlavně na vývoj počtu dětí a žáků. Zohledňuje přitom např. aktuální strom života, předpokládaný počet narozených dětí nebo úmrtnost. 

Společnost PAQ Research předala v roce 2022 jednotlivým ORP v České Republice užitečná data týkající se souvislosti vzdělávání a socioekonomické situace v regionech. Václav Korbel dal data o Frýdlantsku do souvislosti s dalšími podobně strukturálně postiženými regiony České republiky. Některé faktory na Frýdlantsku jen těžko ovlivníme (dopravní dostupnost, předluženost obyvatel, nízká vzdělanostní struktura). Přesto existují podobné regiony v České Republice, kde se daří dosahovat lepších výsledků - hlavně s ohledem na školní úspěšnost a dokončování studia. A v některých oblastech jsme zase inspirací pro ostatní, např. v případě spolupráce s asistenty pedagoga.

Prezentaci jsme pořádali v rámci pracovní skupiny Margaret, která se zaměřuje na finance a vzdělávání. Celkem dorazilo kolem 30 hostů hlavně z řad ředitelů a ředitelek škol nebo zřizovatelů. Věříme, že jim pomůže při plánování v budoucích letech.