Knihosaurus Rex

Na Frýdlantsku řádí zcela bezpečný Knihosaurus! 

Vědci nedávno na Frýdlantsku potvrdili výskyt jedince druhu Knihosaurus Rex, který byl již dávno považován za vyhynulý. Nenápadně osidluje třídní knihovničky a dokáže děti přimět k zamyšlení nad jejich vztahem ke knihám. Snaží se posílit jejich čtenářské sebevědomí a předkládá jim chutné tituly. Knihy totiž zkrátka žere! 

Knihosaurus v Lázních 28. a 29. 5. 2022

Knihosaurus a fanoušci dětského čtenářství zamířili již podruhé do Libverdy. Po celý víkend byla k vidění výstava dětských prací. Legendy o knihosaurovi prozradily, kde se knihosauři vzali v jednotlivých koutech Frýdlantska (jeden např. přespává v Jizerskohorském technickém muzeu, kde má pelíšek v jednom z letadel). Mapy čtenářských teritorií zase daly nahlédnout do čtenářské chuti dnešních puberťáků (frčí deníky, horory, válka, ale i romantika - svět je ještě v pořádku :-) ).
Odpoledne následoval skvělý program.

Děti knihosaurovi připravily bonbónky v podobě krátkých vystoupení:

  • 2.A ZŠ Frýdlant Bělíkova (Cestovatelská písnička)
  • 2.A ZŠ Nové Město pod Smrkem (pásmo básniček a písnička)
  • ZŠ Bílý Potok (O veliké řepě)
  • 3. tř. ZŠ Dětřichov (Jack a fazole podle R. Dahla)
  • 4. a 5. tř. ZŠ Dětřichov (Polednice)

Jako speciální hosté přijali letos knihosaurovo pozvání Lukáš Hejlík s Věrou Hollou v programu LiStOVáNí (listovalo se knihou Šmodrcha) a Václav Dvořák, autor knihy o Písečnících. 

Navzdory ne úplně květnovému počasí jsme si to náramně užili! Takže za rok zas?


Knihosaurus Rex - sezóna 2 (šk. rok 2021/2022)

V aktuálním školním roce  se naše knihosauří rodina rozrostla o další třídy a čtenáře. Novou sezónu jsme odstartovali na společném setkání v Raspenavě 10. 11. 2021. 


Knihosaurus Rex - sezóna 1 (šk. rok 2020/2021)

Do aktivity bylo ve šk. roce 2020/2021 zapojeno celkem 208 dětí z 10 tříd z různých škol od MŠ po 2. stupeň. Děti reflektovaly vlastní čtenářství tvorbou čtenářských vizitek, které byly vidění na závěrečné slavnosti v Lázních Libverda spolu s bohatým doprovodným programem včetně vystoupení dětí a autorského čtení Sandry Dražilové a Pavly Jazairiové. 

Více o akci v Libverdě si přečtěte ZDE nebo prohlédněte ve fotogalerii ZDE.

Podnikli jsme s Knihosaurem sondu do světa čtení dětí na Frýdlantsku a zjistili zajímavou věc. Děti čtou rády! A co mají na čtení nejraději frýdlantští šesťáci?

"Mohu přemýšlet nad tím, jak se mají a chovají lidé jinde."

"Miluju, když se mi to pak zdá ve snu."

"V místnosti je ticho, ale v hlavě ne."