Knihosaurus Rex

Na Frýdlantsku řádí zcela bezpečný Knihosaurus! 

Vědci nedávno na Frýdlantsku potvrdili výskyt jedince druhu Knihosaurus Rex, který byl již dávno považován za vyhynulý. Nenápadně osidluje třídní knihovničky a dokáže děti přimět k zamyšlení nad jejich vztahem ke knihám. Snaží se posílit jejich čtenářské sebevědomí a předkládá jim chutné tituly. Knihy totiž zkrátka žere! 

Knihosaurus vstoupil do 4. sezóny

Také ve školním roce 2023/2024 Knihosaurus pátrá, jaké čtivo dětem prospívá. V únoru stihl obohatit třídní knihovničky 20 tříd po celém Frýdlantsku a čile si s dětmi dopisuje. 18. května 2024 ve 14:30 se na všechny těší v raspenavské Levandulovně na letošním výročním setkání knihosaurů. 


CO VŠECHNO UŽ KNIHOSAURUS NA FRÝDLANTSKU ZAŽIL

Knihosaurus ve Frýdlantu 13. května 2023

Po roce opět došlo na výroční setkání knihosaurů, tentokrát se to knihosaury hemžilo na nádvoří radnice ve Frýdlantu. 16 tříd z celého Frýdlantska vytvořilo originální komiksy o tom, jak se jim s knihosaurem žije. Starší žáci do komiksové podoby převedli známé literární kusy, např. Kafkovu Proměnu nebo Erbenovu Polednici. 

Na pódiu se hrálo, zpívalo i tančilo. Třeťáci z Frýdlantu si připravili variaci na pohádku o Karkulce. Děti z Bílého Potoka rozezpívaly publikum vlastní písničkou o knížkách, které jim knihosaurus nadělil. A třeťáci z Dětřichova nám konečně objasnili, kde berou spisovatelé inspiraci.

Na závěr jsme se s Divadlem Čučka přenesli na Divoký západ, přesněji do Cukrárny U Šilhavého Jima, a byli jsme svědky uzavření jednoho pokrevního bratrství, jak o něm ve svých knihách psal Karel May. Nejen Sakramentský Bill došel poznání, že na tom čtení přeci jenom něco bude. 

Díky všem přátelům knihosaurů. Doufáme, že tady pravidlo "třikrát a dost" neplatí, a za rok se sejdem zas!

Foto: Kamila Kolaříková


Knihosaurus v Lázních 28. a 29. 5. 2022

Knihosaurus a fanoušci dětského čtenářství zamířili již podruhé do Libverdy. Po celý víkend byla k vidění výstava dětských prací. Legendy o knihosaurovi prozradily, kde se knihosauři vzali v jednotlivých koutech Frýdlantska (jeden např. přespává v Jizerskohorském technickém muzeu, kde má pelíšek v jednom z letadel). Mapy čtenářských teritorií zase daly nahlédnout do čtenářské chuti dnešních puberťáků (frčí deníky, horory, válka, ale i romantika - svět je ještě v pořádku :-) ).
Odpoledne následoval skvělý program.

Děti knihosaurovi připravily bonbónky v podobě krátkých vystoupení:

  • 2.A ZŠ Frýdlant Bělíkova (Cestovatelská písnička)
  • 2.A ZŠ Nové Město pod Smrkem (pásmo básniček a písnička)
  • ZŠ Bílý Potok (O veliké řepě)
  • 3. tř. ZŠ Dětřichov (Jack a fazole podle R. Dahla)
  • 4. a 5. tř. ZŠ Dětřichov (Polednice)

Jako speciální hosté přijali letos knihosaurovo pozvání Lukáš Hejlík s Věrou Hollou v programu LiStOVáNí (listovalo se knihou Šmodrcha) a Václav Dvořák, autor knihy o Písečnících. 

Navzdory ne úplně květnovému počasí jsme si to náramně užili! Takže za rok zas?


Knihosaurus Rex - sezóna 2 (šk. rok 2021/2022)

V aktuálním školním roce  se naše knihosauří rodina rozrostla o další třídy a čtenáře. Novou sezónu jsme odstartovali na společném setkání v Raspenavě 10. 11. 2021. 


Knihosaurus Rex - sezóna 1 (šk. rok 2020/2021)

Do aktivity bylo ve šk. roce 2020/2021 zapojeno celkem 208 dětí z 10 tříd z různých škol od MŠ po 2. stupeň. Děti reflektovaly vlastní čtenářství tvorbou čtenářských vizitek, které byly vidění na závěrečné slavnosti v Lázních Libverda spolu s bohatým doprovodným programem včetně vystoupení dětí a autorského čtení Sandry Dražilové a Pavly Jazairiové. 

Více o akci v Libverdě si přečtěte ZDE nebo prohlédněte ve fotogalerii ZDE.

Podnikli jsme s Knihosaurem sondu do světa čtení dětí na Frýdlantsku a zjistili zajímavou věc. Děti čtou rády! A co mají na čtení nejraději frýdlantští šesťáci?

"Mohu přemýšlet nad tím, jak se mají a chovají lidé jinde."

"Miluju, když se mi to pak zdá ve snu."

"V místnosti je ticho, ale v hlavě ne."