Knihosaurus v Levandulovně

04.06.2024

Věděli jste, že cestovat se dá tak, že olíznete název lokality a pak se ocitnete na místě? Pro Knihosaura je tohle naprosto běžný způsob cestování. Stejně jako to, že má hlavu plnou písmen. To jsou některé výsledky z průzkumu dětí z Frýdlantska, kterému se věnovaly v tomto školním roce.

Své poznatky zúročily ve vlastních encyklopediích o tomto vzácném druhu, jehož výskyt na Frýdlantsku mapujeme již čtvrtým rokem. Kdo chce vědět víc, může si do půlky června zajet do Levandulovny v Raspenavě, vystoupat po dřevěných schodech do voňavé sušárny na půdě a důkladně se seznámit s dalšími specialitami tohoto druhu. Výstava encyklopedických tabulí bude od září putovat po Frýdlantsku.

"Knihosaura zná už 380 dětí z dvaceti tříd z místních škol. Posílá totiž dětem knihy, které stojí za to si přečíst, a každý rok je vyzve k nějaké akci. Letos měly tvořit encyklopedie," vysvětluje Markéta Pézlová z projektu MAP Frýdlantsko, která stojí za touto bohulibou aktivitou spolu s učitelkou Karolínou Blažkovou ze školy v Jindřichovicích pod Smrkem. Loni se tak děti učily tvořit komiks, předloni legendu.

Slavnostní odhalení jejich výtvorů probíhá každoročně v květnu, kdy se děti, učitelky i celé rodiny sjedou na vybrané místo na Frýdlantsku. Letos to byla právě Levandulovna, kdy jedno sobotní odpoledne ožilo díky vystoupením pěti skupin ze čtyř základních škol. Téměř dvě stovky malých i velkých fanoušků a fanynek zhlédly divadelní hru od třeťáků z Dětřichova se zápletkou o vysvobození spolužáka, kterému nešlo čtení, z frýdlantského zámku. Nohy i boky přítomných rozpohybovaly dvě taneční sestavy dívčin z Bílého Potoka a bránice a obličejové svaly zase vystoupení dětí z Raspenavy, které bylo plné vtipů. Frýdlantští třeťáci sehráli scénku, v níž hudební skupina natáčí svůj klip, dokonce si připravili i rekvizity a nechyběly ani kostýmy jako vystřižené z 80. let.

Na závěr dětských vystoupení zazněla společně zpívaná Knihosauří hymna. Tu složili vloni učitelé a děti v Bílém Potoce a letos se rozrostla o sloky, které vytvořily jednotlivé zapojené třídy.

Odměnou všem byla pohádka O princi z knížky v podání Dřevěného divadla Honzy Hrubce. 

"Děkujeme všem učitelkám, které se s dětmi zapojily, a těšíme se, co si Knihosaurus připraví příští rok," dodává Lucie Winklerová, vedoucí projektu MAP Frýdlantsko. Poděkování patří také týmu Levandulovny, který připravil skvělé zázemí, a obci Bílý Potok, která se podílela na technickém zajištění celé akce.