Kolik dětí letos propadne a kolik z nich na to bude doplácet celý život?

23.05.2019

Většina z nás žije v představě, že když absolvuje na základce svých povinných 9 let (povinnou školní docházku), má vyhráno. A tak když propadnete, odejdete ze základky spokojeně ze 7. nebo 8. třídy nemáte vlastně základku dokončenou. Dokončené základní vzdělání totiž znamená, že máte v ruce vysvědčení z 9.třídy a není na něm žádná pětka. Myslíte, že to je jedno? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Většina dětí odchází ze základky dále na střední školu. Pokud odcházíte ze 7. nebo 8. třídy, můžete nastoupit pouze na tzv. éčkové obory, které "připravují pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání a ve službách". Ale zatímco na základce vás drží zákon a učitelé, na střední už vás nedrží nikdo. Tudíž když tam přestanete chodit, vcelku nikomu nechybíte. Ovšem vám něco chybí - pořád nemáte ukončené to základní vzdělání. Když po několika letech zmoudříte, a chtěli byste začít pracovat, chtěli byste lépe placenou práci nebo si např. dodělat nějakou rekvalifikaci nebo nastoupit znovu do školy, začne vám to vysvědčení z 9. třídy chybět.

Když se totiž podíváte na vstupní požadavky většiny prací, najdete tam minimální požadavky: ukončené základní vzdělání. To ovšem nemáte, nemáte vysvědčení z 9.třídy. Chcete si udělat rekvalifikaci a úřad práce by vám ji dokonce mohl zaplatit, ale opět to tam je černé na bílém: "vstupní požadavky: ukončené základní vzdělání". V posledních letech na to narážím třeba u profese chůvy nebo školní asistentky. Jsou to práce vhodné pro šikovné a zodpovědné mamky na jednu směnu. Stačí si udělat potřebný kurz - ale tam je opět zapotřebí mít dokončenou základku. Zkrátka pokud nemáte dokončenou základku, bude vás to nejspíš blokovat celý život. To vám ale často v 15 letech nedojde.


Co se s tím dá dělat?

Každý, kdo má ukončenou povinnou docházku v 7. nebo 8. třídě může požádat ředitele školy o možnost zůstat na ZŠ až do 9.třídy. Ředitel může povolit žákovi docházku až do jeho 18 let, na speciální škole do 20 let (§ 55 školského zákona). Při posuzování žádosti škola většinou zvažuje chování žáka a šance, že devátý ročník opravdu dokončí. Pokud je někdo většinu času divoký, drzý a nebo školu sabotuje, bude šance na povolení samosebou menší.

Existuje ještě jedno východisko. Je zcela zadarmo a bude vás stát jen váš čas a energii. Několik základních škol v ČR nabízí kurz k dokončení základního vzdělání, který lze absolvovat v jakémkoliv věku. V Liberci probíhá na ZŠ 5.května a přihlášky jsou přijímány do konce srpna (Mgr. Jan Zouzalík, info@zs5kveten.cz, 606 076 420). Kurz obsahuje 16 odpoledních setkání a zkoušku (v květnu), můžete chybět maximálně třikrát. Výhodou je, že při kurzu můžete pracovat. Přihlášku můžete stáhnout zde a najdete v ní potřebné kontakty.


Lucie Winklerová

PS: informace k tomuto článku jsem sbírala několik měsíců. Přitom jsem zjistila, že ani mnozí učitelé nerozlišují mezi ukončenou docházkou a vzděláním. Informace o tom, že v Liberci lze absolvovat kurz je často neznámá i pracovníkům na úřadech práce. Zároveň stoupá počet dětí, které základní vzdělání nezískají, dle zprávy MŠMT je to až 6% žáků ročně. Problematice se začal věnovat také Eduin.