Na výjezd Erasmus do Španělska vyjeli i žáci 2. stupně ZŠ Raspenava

08.01.2025

 Ve dnech 2. 11. 2024 až 9. 11. 2024 se skupina 15 žáků 2. stupně ZŠ a MŠ Raspenava spolu s učitelkami anglického jazyka Mgr. Kateřinou Hájkovou a Mgr. Pavlínou Vlkovou zúčastnila výjezdu do Španělska v rámci projektu Jak to učí v zahraničí II? Financovaného z programu Erasmus+. Cílem výjezdu bylo navštívit stejně staré spolužáky v jiné evropské zemi, poznat jejich školu, kulturu, výuku a prostředí, ve kterém žijí.

Pobyt se uskutečnil v krásném přímořském městě Benalmádena v provincii Málaga, kam v sobotu po poledni 2. 11. 2024 skupina odletěla. Večer po příletu žáci s učitelkami jeli do školy The Benalmádena International College, kde měli zajištěné ubytování s plnou penzí přímo v areálu školy. 

V neděli skupinka využila jediného celého volného dne a navštívila městečko Mijas, vzdálené od koleje asi hodinu městskou hromadnou dopravou. V Mijas byla hlavním cílem návštěva čokoládovny Mayan Monkey Mijas. Po prohlídce muzea čokolády si tam mohli všichni vyrobit dvě tabulky originální čokolády a odvézt si je jako suvenýry či dárky. Cestou zpět do Benalmádeny se účastníci zastavili na krásné pláži v městečku Fuengirola, kde mnozí z nich poprvé v životě smočili nohy (a nejen to) v moři.

V pondělí a v úterý měli žáci organizovaný vzdělávací program od 9:00 do 14:45 v European Trainee Academy (EUTA). Výuku angličtiny vedl akademický ředitel EUTA, profesor David Osuji. Hodiny byly pro žáky hlavně díky excentrické povaze vyučujícího velkým zážitkem. Odpoledne po výuce jsme využili k poznávání okolí. V pondělí jsme jeli nedaleko od pobřeží na horu Monte Calamorro, kam jsme se nechali vyvézt lanovkou. V úterý jsme pak využili krásného slunečného počasí a strávili celé odpoledne na nedaleké pláži Playa de la Yuca. Odtamtud také pochází větší či menší množství mušlí, které žáci na pláži nadšeně posbírali, aby je přivezli domů jako suvenýry.

Od středy do pátku žáky čekala autentická výuka přímo ve škole The Benalmádena International College, kam museli chodit v uniformách, stejně jako místní žáci. Byli rozděleni po pěti žácích do 3 tříd – Year 7, 8 a 9. Každé ráno v 9:00 se všichni žáci školy shromáždili před budovou, kde čekali, až si je vyzvedne třídní učitel. Společně pak odcházeli do kmenové třídy, kde během 15 minut proběhla kontrola docházky a odevzdání mobilních telefonů. V 9:15 začínala první hodina. Naši žáci měli možnost zažít si všechny hodiny podle rozvrhu dané třídy, kde výuka probíhá v angličtině. Dále měli i hodiny španělštiny nebo francouzštiny. Zkusili si také jiný školní režim, než máme u nás. Měli totiž vždy dvě 55minutové hodiny v kuse – pouze se přesouvali do různých tříd. Poté měli 25minutovou přestávku, při které si mohli zajít do školní kantýny. Následovaly další dvě vyučovací hodiny, po kterých měli pauzu na oběd 45 minut a následně šli na poslední dvě hodiny končící až v 16:00. Teprve na konci vyučování dostali zpět mobilní telefony. 

Ve středu odpoledne měla skupinka pouze tři hodiny na výlet po okolí, což s místními nespolehlivými autobusy bylo velmi málo času na přesun, prohlídku a návrat na večeři. Přesto se stihli podívat na nedaleké kulturní centrum Castillo de El-Bil-Bil a pěšky se přesunout do místního velmi architektonicky zajímavého přístavu Puerto Marina.

Čtvrteční odpoledne měli žáci volnější, využili místní hřiště na volné hry s míčem, někteří se šli projít na pláž, a hlavně opět nakupovat do protějšího supermarketu Mercadona.

V pátek žákům končila výuka hned po obědě, jelikož měli domluvenou prohlídku města Málaga s průvodcem. Od ředitele školy The Benalmádena International College po skončení jejich výuky dostali certifikáty (Certificate of Completion) a hned poté se vypravili na autobus do Málagy. Navštívili místní historické památky, např. katedrálu Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, římské divadlo u pevnosti Alcazaba, rodný dům malíře Pabla Picassa, nákupní ulici Marqués de Larois a hlavně všechny nejvíce zajímal poslední nákup suvenýrů.

Večer proběhl ve znamení balení kufrů, což nebyl pro některé zrovna lehký úkol po tolika nákupech. Nakonec se všem ale nějakým zázrakem podařilo zabalit zavazadla tak, aby se do nich vše vešlo. V sobotu brzy ráno skupinka vyrazila na letiště v Málaze a v dopoledních hodinách bez problémů odletěla zpět do Prahy.

Výjezd byl pro žáky i doprovázející učitelky novou neocenitelnou zkušeností. Poznali místní kulturu, stravu, výuku, několik zajímavých míst, a hlavně si mohli vyzkoušet, jaké to je komunikovat s místními lidmi celý týden převážně v angličtině. Těšíme se, že budeme podobné výjezdy realizovat i v následujících letech a umožníme tak i dalším raspenavským žákům poznávat krásy okolního světa.

Mgr. Pavlína Vlková a Mgr. Kateřina Hájková, ZŠ Raspenava