Učíme se v zahraničí - Covidu navzdory

29.09.2021

Během uplynulých tří let proběhly čtyři zajímavé projekty frýdlantských škol zaměřené na vzdělávací výjezdy učitelů. Zapojili se učitelé frýdlantské, hejnické, dětřichovské a jindřichovické školy. Celkem vyrazilo 16 učitelů do 5 zemí.

Jak to celé probíhalo

V roce 2019 byla organizace výjezdů krásně jednoduchá: v celé EU působí osvědčené vzdělávací organizace, stačí si zamluvit pobyt, zajistit ubytování a letenku a vyrazit. Na začátku projektů se naštěstí podařilo vyjet většině učitelů zapojených škol: do Anglie, Irska, Německa, Portugalska nebo na Maltu. 

Většina učitelů neangličtinářů si vybrala jazykové kurzy angličtiny. Učitelé angličtiny volili spíše metodické kurzy - tedy jak učit angličtinu jako cizí jazyk. Zuzana Hojdarová z Jindřichovic vyrazila do Portugalska na kurz Towards the Inclusive Classroom a Dagmar Vondráčková absolvovala kurz němčiny v Drážďanech.

V roce 2020 se situace notně zkomplikovala a nebylo vůbec jisté, zda ještě někdy bude moci někdo vycestovat. Proto jsme s výjezdy vyčkávali a letos v létě se podařilo uskutečnit zbývající výjezdy jindřichovických účastnic na Maltu. Velký obdiv má Zdeňka Pavlačková z frýdlantské školy, která nemohla vycestovat do Velké Británie, a proto se v létě zúčastnila vysněného kurzu v Anglii jen virtuálně ze svého obýváku.

A jak účastnice a účastník své zkušenosti hodnotí?

Někteří učitelé už vyjížděli na několikátý pobyt, pro mnohé to však byla první zkušenost se vzděláváním v zahraničí. Při takovém výjezdu nejde jen o hodiny strávené na kurzu, ale i o možnost poznat cizí zem a účastníky z celého světa. V Irsku a Velké Británii se většinou bydlí přímo v rodinách a díky tomu je člověk i v kontaktu s místními.

Všichni účastníci hodnotí svou zkušenost s výjezdem kladně, i když byly kurzy někdy náročnější nebo jinak zaměřené, než očekávali. Podívejte se na některé reflexe:

Byla to zajímavá zkušenost, i když pro mě dosti stresující. Přinesla jsem si z toho hlavně nebát se mluvit, mluvit a mluvit. Další nápady jak zpestřit výuku či opakování probraného učiva. A určitě bych to doporučila i dalším pedagogům, i když 14 dní je celkem málo. Trim Castle a Hill of Tara. Díky výbornému průvodci (jeden z učitelů) jsme též získali mnoho klíčových informací týkajících se historie Irska a Keltů a zároveň byli pobaveni neobyčejným interaktivním přednesem. 

Se studijním pobytem v Irsku jsem byl velice spokojený. Ubytování u místní rodiny bylo bezproblémové. Stejně tak byla vynikající i AlphaCollege, kam jsem docházel na dvoutýdenní superintenzivní kurz. O víkendu jsem absolvoval s naší školou také poznávací výlet na Trim Castle a Hill of Tara. Díky výbornému průvodci (jeden z učitelů) jsme též získali mnoho klíčových informací týkajících se historie Irska a Keltů a zároveň byli pobaveni neobyčejným interaktivním přednesem.  Jako bonus jsem si z pobytu přivezl i několik kontaktů, které třeba bude možné v budoucnu využít jak soukromě, tak profesně

Na letišti v Dublinu na nás čekala paní Dumbrell s cedulkou s našimi jmény - jsme si připadaly jako celebrity :). Od té doby se k nám Marie chovala jako k vlastním dětem, byla naprosto skvělá. Kurz byl velice dobře zorganizován - od 9:00 do 13:00 jsme se 'učili' a ve 14:00 si nás vyzvedl některý z vyučujících a šli jsme poznávat Dublin a jeho historii. Parta učitelů, která se v našem kurzu sešla byla naprosto dokonalá, hodně jsme se nasmáli a také si předali spousty rad a tipů k naší práci. Tento kurz rozhodně doporučuji a budu-li mít možnost další cesty, rozhodně toho využiji.

Malta byla úžasná. Škola fungovala perfektně, první týden byl nacpanej jak jitrnice, p. Lorenza je odbornicí na metodiku a opravdu pro nás dělala maximum. Za týden jsme vyfasovaly ohromné množství materiálů a inspirace a hodiny probíhaly hodně akčně s tím, že nám byl dán velký prostor k výměně zkušeností. V naší skupině byly kromě nás Češek ještě Polky, Němka, Rakušanky a Italka.
Můj kurz vedla velmi kvalifikovaná a zkušená speciální pedagožka (téměř 40 let praxe), tudíž informace byly velmi relevantní, bohužel jen pro studenty s vysokým stupněm postižením (autismus, nevidomí, vozíčkáři atd.), nelze to tedy příliš aplikovat na běžné žáky. Doprovodný program v Portugalsku za mě všech pět hvězd, nádherně vybrané výlety, skvělé ukázky místní kuchyně a vína. Spoluúčastníci kurzu byly většinou větší skupiny z jedné školy (Turecko, Rumunsko, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko), někteří téměř nemluvili anglicky, byla jsem jediný český účastník.

Na Maltě jsem byla poprvé. Je to zajímavý ostrov s bohatou historií a pěknými městy, dobrou dopravní dostupností a veškerou občanskou vybaveností. Jazyková škola, kterou jsme navštěvovaly, je podle mě velmi dobře fungující a příjemnou institucí. Učitelé, recepční i ostatní personál byl milý, ochotný vždy vyhovět nebo pomoci. Líbil se mi interaktivní způsob výuky, využívání projekce webových prohlížečů, mnoho dobrých nápadů a tipů pro použití ve vzdělávání dětí a další.

Jazykový kurz v Irsku byl úžasný, učitelé vynikající a velice přátelští, hodiny měli perfektně připravené. Probíranou látku nám přednášeli zábavnou formou, vše jsme si mohli vyzkoušet sami na sobě, mezi sebou jsme diskutovali o tom, jak učíme my a jak si myslíme, že metody, které nám ukazovali , můžeme uplatnit v naší výuce. Velice se mi líbilo, že tam bylo hodně praktických ukázek. 

Do vzdělávání v zahraničí se v následujících letech zapojí další učitelé a učitelky ze škol v Raspenavě, Dětřichově a Frýdlantu. Tentokrát mají v plánu nejen jazykové kurzy, ale také studijní stáže na školách na Slovensku, ve Finsku, Norsku nebo na Islandu. Držte nám palce, ať se výjezdy mohou uskutečnit. 

Lucie Winklerová,

manažerka projektů OP VVV a Erasmus+, MAS Frýdlantsko, z.s.