Zachytit osudy pamětníků 20.století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

12.05.2021

Frýdlantsko - 10. května 2021 - Ani náročný školní rok 2020/21 v době covidové pandemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Frýdlantska, aby přestali zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století. Díky žákovským a studentským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na pětici jedinečných životních osudů tohoto kraje a stanou se součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

Závěrečná prezentace reportáží mladých dokumentaristů proběhne online už 8. června 2021 od 16h na platformě Zoom. Za příznivých epidemických podmínek zvážíme veřejnou prezentaci na nádvoří radnice ve Frýdlantu.

Do prvního ročníku dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů se na Frýdlantsku zapojilo i v době komplikovaných studijních i nahrávacích podmínek celkem 24 dětí a pět učitelů ze ZŠ Frýdlant, ZŠ Speciální Frýdlant, ZŠ Raspenava, Gymnázia Frýdlant a SŠ hospodářské a lesnické Frýdlant. Podařilo se oslovit pět pamětníků z Frýdlantu, Raspenavy či Hejnic. Děti se jich vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, válku, poválečné pohraničí, na možnosti studia za dob komunismu, srpen 1968 nebo na sametovou revoluci a co bylo dál. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vznikla pětice rozhlasových reportáží, které je možné si poslechnout na odkazu https://www.pribehynasichsousedu.cz/frydlantsko/frydlantsko-2020-2021/. Základní školy se programu účastnily díky projektu MAP Frýdlantsko II. organizace Masif.

Žáci a učitelé z Frýdlantska se pustili, obdobně jako další stovky jejich spolužáků napříč celou republikou, do nahrávání rozhovorů online, téměř celý projekt absolvovali z domova za podmínek distanční výuky, a přesto dokázali dotáhnout projekt i všechny své reportáže až do konce.

"Ještě před rokem se nahrávání rozhovorů s pamětníky prostřednictvím online video konference mohlo zdát jako nápad z říše sci-fi nebo z daleké budoucnosti. Rozhovory přes Skype už sice v archivu Paměti národa existovaly, většinou ale proto, že se jednalo o pamětníky žijící v zámoří, se kterými jsme se nemohli potkat osobně," popisuje koordinátorka projektu Michaela Pavlátová a dodává: "Rok 2020/21 však znamenal absolutní průlom a změnu pro všechny zapojené a to jak děti, tak i učitele, pamětníky a pochopitelně i lektory a koordinátory. Museli jsme projekt velmi rychle přizpůsobit, abychom na jedné straně seniory nevystavovali nebezpečí, na druhé straně jsme ale chtěli zachovat tato mezigenerační setkávání."

Připojte se k nám v úterý 8. června a vyslechněte si jedinečné reportáže mladých dokumentaristů i bezprostřední dojmy žáků a učitelů z natáčení. O formátu závěrečné prezentace vás budeme informovat na FB stránkách Příběhy našich sousedů.

O PROJEKTU:

Od roku 2012 do ledna 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 1188 českých škol s více jak 7413 žáky a studenty, kteří pod vedením 1392 učitelů zdokumentovali v 1762 žákovských dokumentaristických týmech téměř již 1800 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

PR a média: Mgr.Věra Tůmová, vera.tumova@postbellum.cz, (+420) 723 316 120
Koordinátor: Mgr. Michaela Pavlátová michaela.pavlatova@postbellum.cz, (+420)
725 719 050